Skillnad mellan versioner av "Svampar riskklasser"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| (2 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 33: | Rad 33: | ||
| ''[[Histoplasma capsulatum duboisii]]'' || 3 || | | ''[[Histoplasma capsulatum duboisii]]'' || 3 || | ||
|- | |- | ||
| − | | ''[ | + | | ''[http://en.wikipedia.org/wiki/Madurella_grisea Madurella grisea]'' || 2 || |
|- | |- | ||
| ''[http://en.wikipedia.org/wiki/Madurella_mycetomatis Madurella mycetomatis]'' || 2 || | | ''[http://en.wikipedia.org/wiki/Madurella_mycetomatis Madurella mycetomatis]'' || 2 || | ||
| Rad 39: | Rad 39: | ||
| ''[[Microsporum]]'' spp || 2 || A | | ''[[Microsporum]]'' spp || 2 || A | ||
|- | |- | ||
| − | | ''[ | + | | ''[http://en.wikipedia.org/wiki/Neotestudina Neotestudina rosatii]'' || 2 || |
|- | |- | ||
| ''[[Paracoccidioides brasiliensis]]'' || 3 || | | ''[[Paracoccidioides brasiliensis]]'' || 3 || | ||
| Rad 55: | Rad 55: | ||
| ''[[Trichophyton]]'' spp || 2 || | | ''[[Trichophyton]]'' spp || 2 || | ||
|} | |} | ||
| − | (**) Normalt inte luftburen smitta. Vissa skyddsåtgärder på skyddsnivå 3 enligt | + | (**) Normalt inte luftburen smitta. Vissa skyddsåtgärder på skyddsnivå 3 enligt [http://www.av.se/dokument/afs/AFS2005_01.pdf Bilaga 3 C] kan uteslutas efter tillstånd från Arbetsmiljöverket. |
Nuvarande version från 23 april 2012 kl. 11.58
| Svamp | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|
| Aspergillus fumigatus | 2 | A |
| Blastomyces dermatitidis (Ajellomyces dermatitidis) | 3 | |
| Candida albicans | 2 | A |
| Candida tropicalis | 2 | |
| Cladophialophora bantiana (tidigare: Xylohypha bantiana, Cladosporium bantianum eller trichoides) | 3 | |
| Coccidioides immitis | 3 | A |
| Cryptococcus neoformans var. Neoformans (Filobacidiella neoformans var. neoformans) | 2 | A |
| Cryptococcus neoformans var. gatti (Filobasidiella bacillispora) | 2 | A |
| Emmonsia parva var. Parva | 2 | |
| Emmonsia parva var. crescens | 2 | |
| Epidermophyton floccosum | 2 | A |
| Fonsecaea compacta | 2 | |
| Fonsecaea pedrosoi | 2 | |
| Histoplasma capsulatum var. capsulatum (Ajellomyces capsulatus) | 3 | |
| Histoplasma capsulatum duboisii | 3 | |
| Madurella grisea | 2 | |
| Madurella mycetomatis | 2 | |
| Microsporum spp | 2 | A |
| Neotestudina rosatii | 2 | |
| Paracoccidioides brasiliensis | 3 | |
| Penicillium marneffei | 2 | A |
| Scedosporium apiospermum (Pseudallescheria bodyii) | 2 | |
| Scedosporium prolificans (inflatum) | 2 | |
| Sporothrix schenckii | 2 | |
| Trichophyton rubrum | 2 | |
| Trichophyton spp | 2 |
(**) Normalt inte luftburen smitta. Vissa skyddsåtgärder på skyddsnivå 3 enligt Bilaga 3 C kan uteslutas efter tillstånd från Arbetsmiljöverket.