Skillnad mellan versioner av "Parasiter riskklasser"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 57: | Rad 57: | ||
| Fasciola hepatica || 2 || | | Fasciola hepatica || 2 || | ||
|- | |- | ||
| − | | Fasciolopsis buski | + | | Fasciolopsis buski || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Giardia lamblia (Giardia intestinalis) 2 | + | | Giardia lamblia (Giardia intestinalis) || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Hymenolepis diminuta 2 | + | | Hymenolepis diminuta || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Hymenolepis nana 2 | + | | Hymenolepis nana || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania brasiliensis 3(**) | + | | Leishmania brasiliensis || 3(**)|| |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania donovani 3(**) | + | | Leishmania donovani || 3(**)|| |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania ethiopica 2 | + | | Leishmania ethiopica || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania mexicana 2 | + | | Leishmania mexicana || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania peruviana 2 | + | | Leishmania peruviana || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania tropica 2 | + | | Leishmania tropica || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania major 2 | + | | Leishmania major || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Leishmania spp | + | | Leishmania spp || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Loa loa 2 | + | | Loa loa || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Mansonella ozzardi 2 | + | | Mansonella ozzardi || 2 || |
|- | |- | ||
| | | | ||
Versionen från 12 april 2012 kl. 09.10
| Parasit | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|
| Acanthamoeba castellani | 2 | |
| Ancylostoma duodenale | 2 | |
| Angiostrongylus cantonensis | 2 | |
| Angiostrongylus costaricensis | 2 | |
| Ascaris lumbricoides | 2 | A |
| Ascaris suum | 2 | A |
| Babesia divergens | 2 | |
| Babesia microti | 2 | |
| Balantidium coli | 2 | |
| Brugia malayi | 2 | |
| Brugia pahangi | 2 | |
| Capillaria philippinensis | 2 | |
| Capillaria spp | 2 | |
| Clonorchis sinensis | 2 | |
| Clonorchis viverrini | 2 | |
| Cryptosporidium parvum | 2 | |
| Cryptosporidium spp | 2 | |
| Cyclospora cayetanensis | 2 | |
| Dipetalonema streptocerca | 2 | |
| Diphyllobothrium latum | 2 | |
| Dracunculus medinensis | 2 | |
| Echinococcus granulosus | 3(**) | |
| Echinococcus multilocularis | 3(**) | |
| Echinococcus vogeli | 3(**) | |
| Entamoeba histolytica | 2 | |
| Fasciola gigantica | 2 | |
| Fasciola hepatica | 2 | |
| Fasciolopsis buski | 2 | |
| Giardia lamblia (Giardia intestinalis) | 2 | |
| Hymenolepis diminuta | 2 | |
| Hymenolepis nana | 2 | |
| Leishmania brasiliensis | 3(**) | |
| Leishmania donovani | 3(**) | |
| Leishmania ethiopica | 2 | |
| Leishmania mexicana | 2 | |
| Leishmania peruviana | 2 | |
| Leishmania tropica | 2 | |
| Leishmania major | 2 | |
| Leishmania spp | 2 | |
| Loa loa | 2 | |
| Mansonella ozzardi | 2 | |
|
| ||
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |