Skillnad mellan versioner av "Jämförelse av olika transportmedier för fecesparasiter"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 27: | Rad 27: | ||
! Metoder !! colspan=5| | ! Metoder !! colspan=5| | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Direktmikroskopi, rörliga trofozoiter || lämpligt || olämpligt || olämpligt || olämpligt |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Odling (isolering) av ''Strongyloides''-larver || lämpligt || olämpligt || olämpligt || olämpligt |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Formalin/etylacetat (eter) koncentration || lämpligt || lämpligt || lämpligt || olämpligt |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Permanentfärgning av trofozoiter || måste tas om hand omedelbart || olämpligt || lämpligt || olämpligt |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || olämpligt |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || olämpligt |
|- | |- | ||
| Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | ||
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || olämpligt || olämpligt || Celltext |
|} | |} | ||
[[Kategori:Parasiter]] | [[Kategori:Parasiter]] | ||
[[Kategori:Infektioner i mage och tarm]] | [[Kategori:Infektioner i mage och tarm]] | ||
Versionen från 18 april 2012 kl. 10.24
Huvudartikel, publicerad april 2012. Texten är preliminär, ännu ej beslutad genom konsensusförfarande.
Till innehållsförteckngen för Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik
och Tarminfektioner
| Transportmedium | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Hållbarhet | Ofixerad feces | Formaldehyd | SAF1 | Etanol | |
| trofozoiter | kort2 | lång3 | lång3 | lång3 | |
| larver | 1 dygn (levande) | lång3 | lång3 | lång3 | |
| cystor&maskägg | lång | lång3 | lång3 | lång3 | |
| Metoder | |||||
| Direktmikroskopi, rörliga trofozoiter | lämpligt | olämpligt | olämpligt | olämpligt | |
| Odling (isolering) av Strongyloides-larver | lämpligt | olämpligt | olämpligt | olämpligt | |
| Formalin/etylacetat (eter) koncentration | lämpligt | lämpligt | lämpligt | olämpligt | |
| Permanentfärgning av trofozoiter | måste tas om hand omedelbart | olämpligt | lämpligt | olämpligt | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | olämpligt | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | olämpligt | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | olämpligt | olämpligt | Celltext | |