Skillnad mellan versioner av "Virus riskklasser"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 3: | Rad 3: | ||
! Huvudgrupp !! Virustyp !! Riskklass !! Anmärkning | ! Huvudgrupp !! Virustyp !! Riskklass !! Anmärkning | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Adenoviridae''' | + | |'''Adenoviridae'''|| || |
|- | |- | ||
| − | |'''Arenaviridae''' | + | |'''Arenaviridae'''|| || |
|- | |- | ||
| − | |LCM-Lassafeberviruskomplex (den gamla världens arenavirus): | + | |LCM-Lassafeberviruskomplex (den gamla världens arenavirus): || || |
|- | |- | ||
||| Lassafebervirus || | ||| Lassafebervirus || | ||
| Rad 19: | Rad 19: | ||
||| Andra LCM-Lassafeberviruskomplex | ||| Andra LCM-Lassafeberviruskomplex | ||
|- | |- | ||
| − | |Tacaribeviruskomplex (den nya världens arenavirus): | + | |Tacaribeviruskomplex (den nya världens arenavirus):|| || |
|- | |- | ||
||| Guanaritovirus | ||| Guanaritovirus | ||
| Rad 33: | Rad 33: | ||
||| Andra tacaribeviruskomplex | ||| Andra tacaribeviruskomplex | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Astroviridae''' | + | |'''Astroviridae'''|| || |
|- | |- | ||
| − | |'''Bunyaviridae''' | + | |'''Bunyaviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Bunyamweravirus | ||| Bunyamweravirus | ||
| Rad 51: | Rad 51: | ||
||| Bhanja | ||| Bhanja | ||
|- | |- | ||
| − | |Hantavirus: | + | |Hantavirus:|| || |
|- | |- | ||
||| Hantaan (Korean haemorrhagic fever) | ||| Hantaan (Korean haemorrhagic fever) | ||
| Rad 63: | Rad 63: | ||
||| Andra hantavirus | ||| Andra hantavirus | ||
|- | |- | ||
| − | |Nairovirus: | + | |Nairovirus:|| || |
|- | |- | ||
||| Crimean-Congo haemorrhagic fever | ||| Crimean-Congo haemorrhagic fever | ||
| Rad 69: | Rad 69: | ||
||| Hazaravirus | ||| Hazaravirus | ||
|- | |- | ||
| − | |Phlebovirus: | + | |Phlebovirus:|| || |
|- | |- | ||
||| Rift Valley fever | ||| Rift Valley fever | ||
| Rad 77: | Rad 77: | ||
||| Toscanavirus | ||| Toscanavirus | ||
|- | |- | ||
| − | |Andra känt patogena bunyaviridae: | + | |Andra känt patogena bunyaviridae:|| || |
|- | |- | ||
| − | |'''Caliciviridae''' | + | |'''Caliciviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Norwalkvirus | ||| Norwalkvirus | ||
| Rad 87: | Rad 87: | ||
||| Hepatit E-virus | ||| Hepatit E-virus | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Coronaviridae''' | + | |'''Coronaviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| SARS virus | ||| SARS virus | ||
| Rad 93: | Rad 93: | ||
||| andra coronaviridae | ||| andra coronaviridae | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Filoviridae''' | + | |'''Filoviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Ebolavirus | ||| Ebolavirus | ||
| Rad 99: | Rad 99: | ||
||| Marburgvirus | ||| Marburgvirus | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Flaviviridae''' | + | |'''Flaviviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Australia encephalitis (Murray Valley encephalitis) | ||| Australia encephalitis (Murray Valley encephalitis) | ||
| Rad 169: | Rad 169: | ||
||| Humant herpesvirus 8|| 2|| D | ||| Humant herpesvirus 8|| 2|| D | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Orthomyxoviridae''' | + | |'''Orthomyxoviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Influensavirus typ A, B och C|| 2|| V () | ||| Influensavirus typ A, B och C|| 2|| V () | ||
| Rad 177: | Rad 177: | ||
|||Dhori och Thogoto virus|| 2 | |||Dhori och Thogoto virus|| 2 | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Papovaviridae''' | + | |'''Papovaviridae''' || || |
|- | |- | ||
||| BK och JC virus|| 2|| D | ||| BK och JC virus|| 2|| D | ||
| Rad 183: | Rad 183: | ||
||| Humana papillomavirus|| 2|| D | ||| Humana papillomavirus|| 2|| D | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Paramyxoviridae''' | + | |'''Paramyxoviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Mässlingvirus|| 2|| V | ||| Mässlingvirus|| 2|| V | ||
| Rad 195: | Rad 195: | ||
||| Respiratory syncytial virus|| 2 | ||| Respiratory syncytial virus|| 2 | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Parvoviridae''' | + | |'''Parvoviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Humant parvovirus (B 19)|| 2 | ||| Humant parvovirus (B 19)|| 2 | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Picornaviridae''' | + | |'''Picornaviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Acute haemorrhagic conjunctivitis virus (AHC)|| 2 | ||| Acute haemorrhagic conjunctivitis virus (AHC)|| 2 | ||
| Rad 213: | Rad 213: | ||
||| Rhinovirus|| 2 | ||| Rhinovirus|| 2 | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Poxviridae''' | + | |'''Poxviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Buffalopox virus (e)|| 2 | ||| Buffalopox virus (e)|| 2 | ||
| Rad 244: | Rad 244: | ||
(g) Variant av vaccinia. | (g) Variant av vaccinia. | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Reoviridae''' | + | |'''Reoviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Coltivirus|| 2 | ||| Coltivirus|| 2 | ||
| Rad 254: | Rad 254: | ||
||| Reovirus|| 2 | ||| Reovirus|| 2 | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Retroviridae''' | + | |'''Retroviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Human immunodeficiency virus (HIV)|| 3(**)|| D | ||| Human immunodeficiency virus (HIV)|| 3(**)|| D | ||
| Rad 262: | Rad 262: | ||
||| Simian immunodificiency virus (SIV) (h)|| 3(**) | ||| Simian immunodificiency virus (SIV) (h)|| 3(**) | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Rhabdoviridae''' | + | |'''Rhabdoviridae'''|| || |
|- | |- | ||
||| Rabiesvirus|| 3(**)|| V | ||| Rabiesvirus|| 3(**)|| V | ||
| Rad 268: | Rad 268: | ||
||| Visicular stomatitis virus|| 2 | ||| Visicular stomatitis virus|| 2 | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Togaviridae''' | + | |'''Togaviridae'''|| || |
|- | |- | ||
| − | |Alfavirus: | + | |Alfavirus:|| || |
|- | |- | ||
||| Eastern equine encephalomyelitis|| 3|| V | ||| Eastern equine encephalomyelitis|| 3|| V | ||
| Rad 306: | Rad 306: | ||
T|oroviridae || 2 | T|oroviridae || 2 | ||
|- | |- | ||
| − | |'''Oklassificerade virus''': | + | |'''Oklassificerade virus''':|| || |
|- | |- | ||
| − | |Hepatitvirus som ännu inte identifierats | + | |Hepatitvirus som ännu inte identifierats|| || |
|- | |- | ||
| − | |Equine morbillivirus | + | |Equine morbillivirus || || |
|} | |} | ||
Versionen från 11 april 2012 kl. 21.26
(d) Bara för typerna A och B.
(e) Två virus har identifierats: ett av buffalopox typ och det andra en variant av vaccinia virus.
(f) Variant av cowpox virus.
(g) Variant av vaccinia.
T|oroviridae || 2
| Huvudgrupp | Virustyp | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|---|
| Adenoviridae | |||
| Arenaviridae | |||
| LCM-Lassafeberviruskomplex (den gamla världens arenavirus): | |||
| Lassafebervirus | |||
| Lymfocytiskt choriomeningitvirus (neurotropa stammar) | |||
| Lymfocytiskt choriomeningitvirus (andra stammar) | |||
| Mopeiavirus | |||
| Andra LCM-Lassafeberviruskomplex | |||
| Tacaribeviruskomplex (den nya världens arenavirus): | |||
| Guanaritovirus | |||
| Juninvirus | |||
| Sabiavirus | |||
| Machupovirus | |||
| Flexalvirus | |||
| Andra tacaribeviruskomplex | |||
| Astroviridae | |||
| Bunyaviridae | |||
| Bunyamweravirus | |||
| Oropouchevirus | |||
| California encephalitis virus | |||
| Germiston | |||
| Sin Nombre (tidigare Muerto Canyon) | |||
| Belgrad (även känt som Dobrava) | |||
| Bhanja | |||
| Hantavirus: | |||
| Hantaan (Korean haemorrhagic fever) | |||
| Seoulvirus | |||
| Puumalavirus | |||
| Prospect Hill virus | |||
| Andra hantavirus | |||
| Nairovirus: | |||
| Crimean-Congo haemorrhagic fever | |||
| Hazaravirus | |||
| Phlebovirus: | |||
| Rift Valley fever | |||
| Sandfly fever | |||
| Toscanavirus | |||
| Andra känt patogena bunyaviridae: | |||
| Caliciviridae | |||
| Norwalkvirus | |||
| andra Caliciviridae | |||
| Hepatit E-virus | |||
| Coronaviridae | |||
| SARS virus | |||
| andra coronaviridae | |||
| Filoviridae | |||
| Ebolavirus | |||
| Marburgvirus | |||
| Flaviviridae | |||
| Australia encephalitis (Murray Valley encephalitis) | |||
| Central European tick-borne encephalitis virus (TBE) (b) | |||
| Absettarov | |||
| Hanzalova | |||
| Hypr | |||
| Kumlinge | |||
| Dengue virus typ 1-4 | |||
| Hepatit C-virus | |||
| Hepatit G-virus | |||
| Japanese B encephalitis | |||
| Kyasanur Forest | |||
| Louping ill | |||
| Omsk | |||
| Powassan | |||
| Rocio | |||
| Russian spring-summer encephalitis (TBE) (b) | |||
| St Louis encephalitis | |||
| Wesselsbronvirus | |||
| |West Nile fever virus | |||
| Gulafebernvirus | |||
| Andra känt patogena flavivirus | |||
| Hepadnaviridae | |||
| Hepatit B-virus | 3(**) | V, D | |
| Hepatit D-virus (Delta) (c) | 3(**) | V, D | |
| Herpesviridae | |||
| Cytomegalovirus (CMV) | 2 | ||
| Epstein-Barrvirus (EBV) | 2 | ||
| Herpesvirus simiae (B virus) | 3 | ||
| Herpes simplex virus typ 1 och 2 | 2 | ||
| Herpesvirus varicella-zoster | 2 | ||
| (**) Normalt inte luftburen smitta. Vissa skyddsåtgärder på skyddsnivå 3 enligt bilaga 3 C kan uteslutas efter tillstånd från Arbetsmiljöverket.(b) Fästingburen encephalit (Tick Borne Encephalitis). (c) Hepatit D-virus är patogent för arbetstagare bara vid samtidig eller sekundär infektion orsakad av hepatit B-virus. Vaccination mot hepatit B-virus kommer därför att skydda arbetstagare,som inte redan påverkats av hepatit B-virus, mot hepatit D-virus (Delta) | |||
| Human B-lymphotropic virus (HBLV-HHV6) | 2 | ||
| Humant herpesvirus 7 | 2 | ||
| Humant herpesvirus 8 | 2 | D | |
| Orthomyxoviridae | |||
| Influensavirus typ A, B och C | 2 | V () | |
| Tick-borne orthomyxoviridae: | |||
| Dhori och Thogoto virus | 2 | ||
| Papovaviridae | |||
| BK och JC virus | 2 | D | |
| Humana papillomavirus | 2 | D | |
| Paramyxoviridae | |||
| Mässlingvirus | 2 | V | |
| Påssjukevirus | 2 | V | |
| Newcastle disease virus | 2 | ||
| Parainfluensa virus typ 1-4 | 2 | ||
| Respiratory syncytial virus | 2 | ||
| Parvoviridae | |||
| Humant parvovirus (B 19) | 2 | ||
| Picornaviridae | |||
| Acute haemorrhagic conjunctivitis virus (AHC) | 2 | ||
| Coxsackievirus | 2 | ||
| Echovirus | 2 | ||
| Hepatit A-virus (humant enterovirus 2 V typ 72) | |||
| Poliovirus | 2 | V | |
| Rhinovirus | 2 | ||
| Poxviridae | |||
| Buffalopox virus (e) | 2 | ||
| Cowpox virus | 2 | ||
| Elephantpox virus (f) | 2 | ||
| Milkers' node virus | 2 | ||
| Molluscum contagiosum virus | 2 | ||
| Monkeypox virus | 3 | V | |
| Orf virus | 2 | ||
| Rabbitpox virus (g) | 2 | ||
| Vacciniavirus | 2 | ||
| Variola (major minor) virus | 4 | V | |
| Whitepox virus ("Variola virus") | 4 | V | |
| Yatapox virus (Tana & Yaba) | 2 | ||
| Reoviridae | |||
| Coltivirus | 2 | ||
| Humana rotavirus | 2 | ||
| Orbivirus | 2 | ||
| Reovirus | 2 | ||
| Retroviridae | |||
| Human immunodeficiency virus (HIV) | 3(**) | D | |
| Human T-cell lymphotropic virus (HTLV) typ 1 och 2 | 3(**) | D | |
| Simian immunodificiency virus (SIV) (h) | 3(**) | ||
| Rhabdoviridae | |||
| Rabiesvirus | 3(**) | V | |
| Visicular stomatitis virus | 2 | ||
| Togaviridae | |||
| Alfavirus: | |||
| Eastern equine encephalomyelitis | 3 | V | |
| Bebaru virus | 2 | ||
| Chikungunya virus | 3(**) | ||
| Everglades virus | 3(**) | ||
| Mayaro virus | 3 | ||
| Mucambo virus | 3(**) | ||
| Ndumu virus | 3 | ||
| O'nyong-nyong virus | 2 | ||
| Ross River virus | 2 | ||
| Semliki Forest virus | 2 | ||
| Sindbis virus | 2 | ||
| Tonate virus | 3(**) | ||
| Venezuelan equine encephalomyelitis | 3 | V | |
| Western equine encephalomyelitis | 3 | V | |
| Andra kända alphavirus | 2 | ||
| Rubivirus (rubella) | 2 | V, R | |
| Oklassificerade virus: | |||
| Hepatitvirus som ännu inte identifierats | |||
| Equine morbillivirus |