Skillnad mellan versioner av "Parasiter riskklasser"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 15: | Rad 15: | ||
| Ascaris suum || 2 || A | | Ascaris suum || 2 || A | ||
|- | |- | ||
| − | | Babesia divergens 2 | + | | Babesia divergens || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Babesia microti 2 | + | | Babesia microti || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Balantidium coli 2 | + | | Balantidium coli || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Brugia malayi 2 | + | | Brugia malayi || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Brugia pahangi 2 | + | | Brugia pahangi || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Capillaria philippinensis 2 | + | | Capillaria philippinensis || 2 || |
| − | |- | + | |- |
| − | | Capillaria spp | + | | Capillaria spp || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Clonorchis sinensis 2 | + | | Clonorchis sinensis || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Clonorchis viverrini 2 | + | | Clonorchis viverrini || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Cryptosporidium parvum 2 | + | | Cryptosporidium parvum || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Cryptosporidium spp | + | | Cryptosporidium spp || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Cyclospora cayetanensis 2 | + | | Cyclospora cayetanensis || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Dipetalonema streptocerca 2 | + | | Dipetalonema streptocerca || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Diphyllobothrium latum 2 | + | | Diphyllobothrium latum || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Dracunculus medinensis 2 | + | | Dracunculus medinensis || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Echinococcus granulosus 3(**) | + | | Echinococcus granulosus || 3(**)|| |
|- | |- | ||
| − | | Echinococcus multilocularis 3(**) | + | | Echinococcus multilocularis || 3(**)|| |
|- | |- | ||
| − | | Echinococcus vogeli 3(**) | + | | Echinococcus vogeli || 3(**)|| |
|- | |- | ||
| − | | Entamoeba histolytica 2 | + | | Entamoeba histolytica || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Fasciola gigantica 2 | + | | Fasciola gigantica || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Fasciola hepatica 2 | + | | Fasciola hepatica || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Fasciolopsis buski | + | | Fasciolopsis buski |
|- | |- | ||
| Giardia lamblia (Giardia intestinalis) 2 | | Giardia lamblia (Giardia intestinalis) 2 | ||
Versionen från 12 april 2012 kl. 09.06
| Parasit | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|
| Acanthamoeba castellani | 2 | |
| Ancylostoma duodenale | 2 | |
| Angiostrongylus cantonensis | 2 | |
| Angiostrongylus costaricensis | 2 | |
| Ascaris lumbricoides | 2 | A |
| Ascaris suum | 2 | A |
| Babesia divergens | 2 | |
| Babesia microti | 2 | |
| Balantidium coli | 2 | |
| Brugia malayi | 2 | |
| Brugia pahangi | 2 | |
| Capillaria philippinensis | 2 | |
| Capillaria spp | 2 | |
| Clonorchis sinensis | 2 | |
| Clonorchis viverrini | 2 | |
| Cryptosporidium parvum | 2 | |
| Cryptosporidium spp | 2 | |
| Cyclospora cayetanensis | 2 | |
| Dipetalonema streptocerca | 2 | |
| Diphyllobothrium latum | 2 | |
| Dracunculus medinensis | 2 | |
| Echinococcus granulosus | 3(**) | |
| Echinococcus multilocularis | 3(**) | |
| Echinococcus vogeli | 3(**) | |
| Entamoeba histolytica | 2 | |
| Fasciola gigantica | 2 | |
| Fasciola hepatica | 2 | |
| Fasciolopsis buski | ||
| Giardia lamblia (Giardia intestinalis) 2 | ||
| Hymenolepis diminuta 2 | ||
| Hymenolepis nana 2 | ||
| Leishmania brasiliensis 3(**) | ||
| Leishmania donovani 3(**) | ||
| Leishmania ethiopica 2 | ||
| Leishmania mexicana 2 | ||
| Leishmania peruviana 2 | ||
| Leishmania tropica 2 | ||
| Leishmania major 2 | ||
| Leishmania spp. 2 | ||
| Loa loa 2 | ||
| Mansonella ozzardi 2 | ||
|
| ||
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |