Skillnad mellan versioner av "Prioner riskklasser"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 9: | Rad 9: | ||
| [[Variant av Creutzfeldt-Jakob sjukdom]] || 3 (**) || D | | [[Variant av Creutzfeldt-Jakob sjukdom]] || 3 (**) || D | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Bovin spongiform encefalopati]] (BSE) och övriga liknande TSE hos djur (i) || 3 (**) || D | + | | [[Bovin spongiform encefalopati]] (BSE) och övriga liknande TSE hos djur (i) || 3 (**) || D, Det finns inga belägg för infektion hos människa orsakad av andra animala TSEagens.Trots detta rekommenderas skyddsnivå 3, där dock vissa skyddsåtgärder påskyddsnivå 3 enligt bilaga 3 C kan uteslutas efter tillstånd från ArbetsmiljöverketFör laboratoriearbete rörande ett identifierat scrapie-agens, får skyddsnivå 2 tillämpasutan tillstånd från Arbetsmiljöverket. |
|- | |- | ||
| [[Gerstmann-Sträussler-Scheinker Syndrom]] || 3 (**) || D | | [[Gerstmann-Sträussler-Scheinker Syndrom]] || 3 (**) || D | ||
Versionen från 12 april 2012 kl. 13.37
| Prion | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|
| Atypiska smittämnen förknippade med transmissibel spongiform encefalopati (TSE) | ||
| Creutzfeldt-Jakob sjukdom | 3 (**) | D |
| Variant av Creutzfeldt-Jakob sjukdom | 3 (**) | D |
| Bovin spongiform encefalopati (BSE) och övriga liknande TSE hos djur (i) | 3 (**) | D, Det finns inga belägg för infektion hos människa orsakad av andra animala TSEagens.Trots detta rekommenderas skyddsnivå 3, där dock vissa skyddsåtgärder påskyddsnivå 3 enligt bilaga 3 C kan uteslutas efter tillstånd från ArbetsmiljöverketFör laboratoriearbete rörande ett identifierat scrapie-agens, får skyddsnivå 2 tillämpasutan tillstånd från Arbetsmiljöverket. |
| Gerstmann-Sträussler-Scheinker Syndrom | 3 (**) | D |
| Kuru | 3 (**) | D |