Skillnad mellan versioner av "Jämförelse av olika transportmedier för fecesparasiter"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 35: | Rad 35: | ||
| Permanentfärgning av trofozoiter || måste tas om hand omedelbart || olämpligt || lämpligt || olämpligt | | Permanentfärgning av trofozoiter || måste tas om hand omedelbart || olämpligt || lämpligt || olämpligt | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Ziehl-Neelsen färgning av oocystor || lämpligt || lämpligt || lämpligt || olämpligt |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Immunkromatografi/antigen-ELISA|| lämplig|| breoende på test || breoende på test || olämpligt |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Immun-morfologi (IF-färgning med monoklonala antikroppar || lämpligt || lämpligt || lämpligt || breoende på test |
|- | |- | ||
| Celltext || Celltext || olämpligt || olämpligt || Celltext | | Celltext || Celltext || olämpligt || olämpligt || Celltext | ||
Versionen från 18 april 2012 kl. 11.04
Huvudartikel, publicerad april 2012. Texten är preliminär, ännu ej beslutad genom konsensusförfarande.
Till innehållsförteckngen för Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik
och Tarminfektioner
| Transportmedium | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Hållbarhet | Ofixerad feces | Formaldehyd | SAF1 | Etanol | |
| trofozoiter | kort2 | lång3 | lång3 | lång3 | |
| larver | 1 dygn (levande) | lång3 | lång3 | lång3 | |
| cystor&maskägg | lång | lång3 | lång3 | lång3 | |
| Metoder | |||||
| Direktmikroskopi, rörliga trofozoiter | lämpligt | olämpligt | olämpligt | olämpligt | |
| Odling (isolering) av Strongyloides-larver | lämpligt | olämpligt | olämpligt | olämpligt | |
| Formalin/etylacetat (eter) koncentration | lämpligt | lämpligt | lämpligt | olämpligt | |
| Permanentfärgning av trofozoiter | måste tas om hand omedelbart | olämpligt | lämpligt | olämpligt | |
| Ziehl-Neelsen färgning av oocystor | lämpligt | lämpligt | lämpligt | olämpligt | |
| Immunkromatografi/antigen-ELISA | lämplig | breoende på test | breoende på test | olämpligt | |
| Immun-morfologi (IF-färgning med monoklonala antikroppar | lämpligt | lämpligt | lämpligt | breoende på test | |
| Celltext | Celltext | olämpligt | olämpligt | Celltext | |