Skillnad mellan versioner av "Svampar riskklasser"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! Svamp!! Riskklass!! [[Ingress AFS 2005:1|Anmärkning]] | + | ! Svamp!! [[Ingress AFS 2005:1|Riskklass]]!! [[Ingress AFS 2005:1|Anmärkning]] |
|- | |- | ||
| ''[[Aspergillus fumigatus]]'' || 2 || A | | ''[[Aspergillus fumigatus]]'' || 2 || A | ||
Versionen från 12 april 2012 kl. 13.56
| Svamp | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|
| Aspergillus fumigatus | 2 | A |
| Blastomyces dermatitidis (Ajellomyces dermatitidis) | 3 | |
| Candida albicans | 2 | A |
| Candida tropicalis | 2 | |
| Cladophialophora bantiana (tidigare: Xylohypha bantiana, Cladosporium bantianum eller trichoides) | 3 | |
| Coccidioides immitis | 3 | A |
| Cryptococcus neoformans var. Neoformans (Filobacidiella neoformans var. neoformans) | 2 | A |
| Cryptococcus neoformans var. gatti (Filobasidiella bacillispora) | 2 | A |
| Emmonsia parva var. Parva | 2 | |
| Emmonsia parva var. crescens | 2 | |
| Epidermophyton floccosum | 2 | A |
| Fonsecaea compacta | 2 | |
| Fonsecaea pedrosoi | 2 | |
| Histoplasma capsulatum var. capsulatum (Ajellomyces capsulatus) | 3 | |
| Histoplasma capsulatum duboisii | 3 | |
| Madurella grisea | 2 | |
| Madurella mycetomatis | 2 | |
| Microsporum spp | 2 | A |
| Neoteostudina rosatii | 2 | |
| Paracoccidioides brasiliensis | 3 | |
| Penicillium marneffei | 2 | A |
| Scedosporium apiospermum (Pseudallescheria bodyii) | 2 | |
| Scedosporium prolificans (inflatum) | 2 | |
| Sporothrix schenckii | 2 | |
| Trichophyton rubrum | 2 | |
| Trichophyton spp | 2 |