Skillnad mellan versioner av "Jämförelse av olika transportmedier för fecesparasiter"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 17: | Rad 17: | ||
| || colspan=4| Transportmedium | | || colspan=4| Transportmedium | ||
|- | |- | ||
| − | ! Hållbarhet !! Ofixerad feces!! Formaldehyd !! SAF !! Etanol | + | ! Hållbarhet !! Ofixerad feces!! Formaldehyd !! SAF<sup>1</sup> !! Etanol |
|- | |- | ||
| − | | | + | | trofozoiter || kort<sup>2</sup> || lång<sup>3</sup> || lång<sup>3</sup> || lång<sup>3</sup> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | larver || 1 dygn (levande) || lång<sup>3</sup> || lång<sup>3</sup> || lång<sup>3</sup> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | cystor&maskägg || lång || lång<sup>3</sup> || lång<sup>3</sup> || lång<sup>3</sup> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Metoder || colspan=5| |
|- | |- | ||
| Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | ||
Versionen från 18 april 2012 kl. 10.08
Huvudartikel, publicerad april 2012. Texten är preliminär, ännu ej beslutad genom konsensusförfarande.
Till innehållsförteckngen för Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik
och Tarminfektioner
| Transportmedium | |||||
| Hållbarhet | Ofixerad feces | Formaldehyd | SAF1 | Etanol | |
|---|---|---|---|---|---|
| trofozoiter | kort2 | lång3 | lång3 | lång3 | |
| larver | 1 dygn (levande) | lång3 | lång3 | lång3 | |
| cystor&maskägg | lång | lång3 | lång3 | lång3 | |
| Metoder | |||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | |