Skillnad mellan versioner av "Parasitologisk lathund 2- eosinofili: metod och material"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 79: | Rad 79: | ||
| | | | ||
* '''Lunginfiltrat med eosinofili''' | * '''Lunginfiltrat med eosinofili''' | ||
| − | || Ascaris || antikroppspåvisning | + | || Ascaris || antikroppspåvisning, C & M upprepa efter 1-3 mån. |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Echinococcus || antikroppspåvisning, mikroskopi av upphostat material |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Fasciola || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || filaria || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || hakmask || klinisk anamnes och epidemiologisk bakgrund, C & M efter fyra veckor |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Paragonimus || antikroppspåvisning, påvisning av ägg (sputum, BAL, feces) |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Schistosoma || antikroppspåvisning, mikroskopi av urin och feces i senare skede |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Strongyloides|| antikroppspåvisning, anrikning av larver, C & M i feces (sputum<sup><small>2</small></sup>, BAL<sup><small>2</small></sup>) |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Toxocara || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| Celltext || Celltext || antikroppspåvisning | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning | ||
|} | |} | ||
Versionen från 2 maj 2012 kl. 13.45
Huvudartikel, publicerad maj 2012. Texten är preliminär, ännu ej beslutad genom konsensusförfarande.
Till innehållsförteckngen för Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik
| Fynd/symtom | Agens | analys |
|---|---|---|
|
Angiostrongylus costaricensis | antikroppspåvisning |
| Anisakis, Pseudoterranova | Direktpåvisning vid gastroskopi/laparatomi | |
| Capillaria philipinensis | C & M | |
| Fasciolopsis buski | C & M | |
| hakmask | C & M | |
| Hymenolepis nana | C & M | |
| Schistosoma | C & M, antikroppspåvisning | |
| Strongyloides | C & M, larvanrikning, antikroppspåvisning | |
| Taenia | C & M | |
| Trichinella | Antikroppspåvisning | |
| Trichuris | C & M | |
|
Clonorchis | C & M |
| Celltext | Echinococcus | antikroppspåvisning |
| Celltext | Fasciola | antikroppspåvisning, C & M1 i kronisk fas |
| Celltext | Opisthorchis | C & M |
| Celltext | Schistosoma | antikroppspåvisning. C & M, urinmikroskopi1 |
| Celltext | Toxocara | antikroppspåvisning |
|
schistosoma | urinmikroskopi, antikroppspåvisning |
|
Angiostrongylus spp. | antikroppspåvisning |
| Celltext | Ascaris | antikroppspåvisning |
| Celltext | Echinococcus | antikroppspåvisning |
| Celltext | Fasciola | antikroppspåvisning |
| Celltext | filaria | antikroppspåvisning |
| Celltext | Gnathostoma | antikroppspåvisning |
| Celltext | hakmask | C & M |
| Celltext | Paragonimus | antikroppspåvisning |
| Celltext | Schistosoma | antikroppspåvisning |
| Celltext | Strongyloides | antikroppspåvisning |
| Celltext | Toxocara | antikroppspåvisning |
| Celltext | trichinella | antikroppspåvisning |
|
Ascaris | antikroppspåvisning, C & M upprepa efter 1-3 mån. |
| Celltext | Echinococcus | antikroppspåvisning, mikroskopi av upphostat material |
| Celltext | Fasciola | antikroppspåvisning |
| Celltext | filaria | antikroppspåvisning |
| Celltext | hakmask | klinisk anamnes och epidemiologisk bakgrund, C & M efter fyra veckor |
| Celltext | Paragonimus | antikroppspåvisning, påvisning av ägg (sputum, BAL, feces) |
| Celltext | Schistosoma | antikroppspåvisning, mikroskopi av urin och feces i senare skede |
| Celltext | Strongyloides | antikroppspåvisning, anrikning av larver, C & M i feces (sputum2, BAL2) |
| Celltext | Toxocara | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |