Skillnad mellan versioner av "Parasitologisk lathund 2- eosinofili: metod och material"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 9: | Rad 9: | ||
! Fynd/symtom !! Agens !! analys | ! Fynd/symtom !! Agens !! analys | ||
|- | |- | ||
| − | | Eosinofili med gastrointestinala symtom || Angiostrongylus costaricensis|| antikroppspåvisning | + | | *'''Eosinofili med gastrointestinala symtom || Angiostrongylus costaricensis|| antikroppspåvisning''' |
|- | |- | ||
| Celltext || Anisakis, Pseudoterranova || Direktpåvisning vid gastroskopi/laparatomi | | Celltext || Anisakis, Pseudoterranova || Direktpåvisning vid gastroskopi/laparatomi | ||
Versionen från 2 maj 2012 kl. 12.04
Huvudartikel, publicerad maj 2012. Texten är preliminär, ännu ej beslutad genom konsensusförfarande.
Till innehållsförteckngen för Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik
| Fynd/symtom | Agens | analys |
|---|---|---|
| *Eosinofili med gastrointestinala symtom | Angiostrongylus costaricensis | antikroppspåvisning |
| Celltext | Anisakis, Pseudoterranova | Direktpåvisning vid gastroskopi/laparatomi |
| Celltext | Capillaria philipinensis | C & M |
| Celltext | Fasciolopsis buski | C & M |
| Celltext | hakmask | C & M |
| Celltext | Hymenolepis nana | C & M |
| Celltext | Schistosoma | C & M, antikroppspåvisning |
| Celltext | Strongyloides | C & M, larvanrikning, antikroppspåvisning |
| Celltext | Taenia | C & M |
| Celltext | Trichinella | Antikroppspåvisning |
| Celltext | Trichuris | C & M |
| Eosinofili med smärtor höger arcus/ikterus | Clonorchis | C & M |
| Celltext | Echinococcus | antikroppspåvisning |
| Celltext | Fasciola | antikroppspåvisning, C & M1 i kronisk fas |
| Celltext | Opisthorchis | C & M |
| Celltext | Schistosoma | antikroppspåvisning. C & M, urinmikroskopi1 |
| Celltext | Toxocara | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |