Skillnad mellan versioner av "Parasitologisk lathund 1: metod och material"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 12: | Rad 12: | ||
| Celltext || Dientamoeba || Trikromfärgning (SAF-fixerad feces) || Celltext | | Celltext || Dientamoeba || Trikromfärgning (SAF-fixerad feces) || Celltext | ||
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Giardia || C & M || Färskprov3, immunmorfologi (feces) |
|- | |- | ||
| Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | ||
Versionen från 17 februari 2012 kl. 15.55
Parasitologisk lathund
| Sjukdom | Agens | Analys i första hand (material) | Analys i andra hand (material) |
|---|---|---|---|
| Mag- och tarmkanal | |||
| Gastroenterit | Cryptosporidium | C&M1, Z-N2 (feces) | Immunmorfologi (feces) |
| Celltext | Cyclospora | C&M1, Z-N2 (feces) | Celltext |
| Celltext | Dientamoeba | Trikromfärgning (SAF-fixerad feces) | Celltext |
| Celltext | Giardia | C & M | Färskprov3, immunmorfologi (feces) |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |