Skillnad mellan versioner av "Parasitologisk lathund 2- eosinofili: metod och material"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 47: | Rad 47: | ||
| Celltext || Toxocara || antikroppspåvisning | | Celltext || Toxocara || antikroppspåvisning | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | |
| + | * '''Eosinofili med urinvägssymtom''' | ||
| + | || schistosoma|| urinmikroskopi, antikroppspåvisning | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | |
| + | * '''Systemisk eosinofili''' | ||
| + | || Angiostrongylus spp. || antikroppspåvisning | ||
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext ||Ascaris || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Echinococcus || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Fasciola || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || filaria || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Gnathostoma || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || hakmask || C & M |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Paragonimus || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Schistosoma || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Strongyloides || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || Toxocara || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || | + | | Celltext || trichinella || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | | + | | |
| + | * '''Lunginfiltrat med eosinofili''' | ||
| + | || Ascaris || antikroppspåvisning | ||
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|- | |- | ||
| − | | Celltext || Celltext || | + | | Celltext || Celltext || antikroppspåvisning |
|} | |} | ||
Versionen från 2 maj 2012 kl. 13.39
Huvudartikel, publicerad maj 2012. Texten är preliminär, ännu ej beslutad genom konsensusförfarande.
Till innehållsförteckngen för Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik
| Fynd/symtom | Agens | analys |
|---|---|---|
|
Angiostrongylus costaricensis | antikroppspåvisning |
| Anisakis, Pseudoterranova | Direktpåvisning vid gastroskopi/laparatomi | |
| Capillaria philipinensis | C & M | |
| Fasciolopsis buski | C & M | |
| hakmask | C & M | |
| Hymenolepis nana | C & M | |
| Schistosoma | C & M, antikroppspåvisning | |
| Strongyloides | C & M, larvanrikning, antikroppspåvisning | |
| Taenia | C & M | |
| Trichinella | Antikroppspåvisning | |
| Trichuris | C & M | |
|
Clonorchis | C & M |
| Celltext | Echinococcus | antikroppspåvisning |
| Celltext | Fasciola | antikroppspåvisning, C & M1 i kronisk fas |
| Celltext | Opisthorchis | C & M |
| Celltext | Schistosoma | antikroppspåvisning. C & M, urinmikroskopi1 |
| Celltext | Toxocara | antikroppspåvisning |
|
schistosoma | urinmikroskopi, antikroppspåvisning |
|
Angiostrongylus spp. | antikroppspåvisning |
| Celltext | Ascaris | antikroppspåvisning |
| Celltext | Echinococcus | antikroppspåvisning |
| Celltext | Fasciola | antikroppspåvisning |
| Celltext | filaria | antikroppspåvisning |
| Celltext | Gnathostoma | antikroppspåvisning |
| Celltext | hakmask | C & M |
| Celltext | Paragonimus | antikroppspåvisning |
| Celltext | Schistosoma | antikroppspåvisning |
| Celltext | Strongyloides | antikroppspåvisning |
| Celltext | Toxocara | antikroppspåvisning |
| Celltext | trichinella | antikroppspåvisning |
|
Ascaris | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |
| Celltext | Celltext | antikroppspåvisning |