Skillnad mellan versioner av "Parasitologisk lathund 1: metod och material"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 4: | Rad 4: | ||
! Sjukdom !! Agens !! Analys i första hand (material) !! Analys i andra hand (material) | ! Sjukdom !! Agens !! Analys i första hand (material) !! Analys i andra hand (material) | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Mag- och tarmkanal || || || |- |
| − | |- | + | | Gastroenterit || Cryptosporidium || C&M1,Z-N2 (feces) || Immunmorfologi (feces) |
| − | | | ||
|- | |- | ||
| Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | ||
Versionen från 17 februari 2012 kl. 15.47
Parasitologisk lathund
| Sjukdom | Agens | Analys i första hand (material) | Analys i andra hand (material) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mag- och tarmkanal | - | Gastroenterit | Cryptosporidium | C&M1,Z-N2 (feces) | Immunmorfologi (feces) | ||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext | ||||
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |