Skillnad mellan versioner av "Parasitologisk lathund 1: metod och material"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 6: | Rad 6: | ||
|<big>'''Mag- och tarmkanal'''</big> || || || | |<big>'''Mag- och tarmkanal'''</big> || || || | ||
|- | |- | ||
| − | | Gastroenterit || Cryptosporidium || C&M<sup>1</sup>, Z-N<sup>2</sup> (feces) || Immunmorfologi (feces) | + | | '''Gastroenterit''' || Cryptosporidium || C&M<sup>1</sup>, Z-N<sup>2</sup> (feces) || Immunmorfologi (feces) |
|- | |- | ||
| ||Cyclospora || C&M, Z-N (feces) || | | ||Cyclospora || C&M, Z-N (feces) || | ||
| Rad 18: | Rad 18: | ||
| || Microsporidia || Förstärkt Trikromfärgning (feces) || | | || Microsporidia || Förstärkt Trikromfärgning (feces) || | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''' Dysenteri''' || Balantidium || Färskprov || C & M |
|- | |- | ||
| Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | | Celltext || Celltext || Celltext || Celltext | ||
Versionen från 17 februari 2012 kl. 16.21
Parasitologisk lathund
| Sjukdom | Agens | Analys i första hand (material) | Analys i andra hand (material) |
|---|---|---|---|
| Mag- och tarmkanal | |||
| Gastroenterit | Cryptosporidium | C&M1, Z-N2 (feces) | Immunmorfologi (feces) |
| Cyclospora | C&M, Z-N (feces) | ||
| Dientamoeba | Trikromfärgning (SAF-fixerad feces) | ||
| Giardia | C & M | Färskprov3, immunmorfologi (feces) | |
| Isospora | C&M, Z-N (feces) | ||
| Microsporidia | Förstärkt Trikromfärgning (feces) | ||
| Dysenteri | Balantidium | Färskprov | C & M |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext | Celltext |