Skillnad mellan versioner av "Tabell 3 4"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 64: | Rad 64: | ||
|- | |- | ||
| Chlamydia pneumoniae || 2 || | | Chlamydia pneumoniae || 2 || | ||
| − | |||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Chlamydia trachomatis || 2 || |
| − | Chlamydia trachomatis | ||
| − | || | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Chlamydia psittaci (fågelassocierade stammar) || 3 || |
| − | Chlamydia psittaci | ||
| − | |||
| − | |||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Chlamydia psittaci (andra stammar) || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Clostridium botulinum || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Clostridium perfringens || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Clostridium tetani || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Clostridium spp || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Corynebacterium diphtheriae || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Corynebacterium minutissimum || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Corynebacterium pseudotuberculosis || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Corynebacterium spp || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Coxiella burnetii || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Edwardsiella tarda || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Ehrlichia sennets (Rickettsia sennetsu) || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Ehrlichia spp || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Eikenella corrodens || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Enterobacter aerogenes/cloacae || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Enterobacter spp || Celltext || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Enterococcus spp || Celltext || Celltext |
|} | |} | ||
Versionen från 11 april 2012 kl. 17.51
| Agens | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|
| Actinobacillus actinomycetemcomitans | 2 | |
| Actinomadura madurae | 2 | |
| Actinomadura pelletieri | 2 | |
| Actinomyces gerencseriae | 2 | |
| Actinomyces israelii | 2 | |
| Actinomyces pyogenes | 2 | |
| Actinomyces spp | 2 | |
| Arcanobacterium haemolyticum (Corynebacterium haemolyticum) | 2 | |
| Bacillus anthracis | 3 | |
| Bacteroides fragilis | 2 | |
| Bartonella bacilliformis | 2 | |
| Bartonella quintana (Rochalimaea quintana) | 2 | |
| Bartonella (Rochalimea)spp | 2 | |
| Bordetella bronchiseptica | 2 | |
| Bordetella parapertussis | 2 | |
| Bordetella pertussis | 2 | V |
| Borrelia burgdorferi | 2 | |
| Borrelia duttonii | 2 | |
| Borrelia recurrentis | 2 | |
| Borrelia spp | 2 | |
| Brucella abortus | 3 | |
| Brucella canis | 3 | |
| Brucella melitensis | 3 | |
| Brucella suis | 3 | |
| Burkholderia mallei (Pseudomonas mallei) | 3 | |
| Burkholderia pseudomallei (Pseudomonas pseudomallei) | 3 | |
| Campylobacter fetus | 2 | |
| Campylobacter jejuni | 2 | |
| Campylobacter spp | 2 | |
| Cardiobacterium hominis | 2 | |
| Chlamydia pneumoniae | 2 | |
| Chlamydia trachomatis | 2 | |
| Chlamydia psittaci (fågelassocierade stammar) | 3 | |
| Chlamydia psittaci (andra stammar) | 2 | |
| Clostridium botulinum | Celltext | Celltext |
| Clostridium perfringens | Celltext | Celltext |
| Clostridium tetani | Celltext | Celltext |
| Clostridium spp | Celltext | Celltext |
| Corynebacterium diphtheriae | Celltext | Celltext |
| Corynebacterium minutissimum | Celltext | Celltext |
| Corynebacterium pseudotuberculosis | Celltext | Celltext |
| Corynebacterium spp | Celltext | Celltext |
| Coxiella burnetii | Celltext | Celltext |
| Edwardsiella tarda | Celltext | Celltext |
| Ehrlichia sennets (Rickettsia sennetsu) | Celltext | Celltext |
| Ehrlichia spp | Celltext | Celltext |
| Eikenella corrodens | Celltext | Celltext |
| Enterobacter aerogenes/cloacae | Celltext | Celltext |
| Enterobacter spp | Celltext | Celltext |
| Enterococcus spp | Celltext | Celltext |