Skillnad mellan versioner av "Tabell 3 4"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 55: | Rad 55: | ||
| ''[[Burkholderia pseudomallei]]'' (''Pseudomonas pseudomallei'') || 3 || | | ''[[Burkholderia pseudomallei]]'' (''Pseudomonas pseudomallei'') || 3 || | ||
|- | |- | ||
| − | | Campylobacter fetus || 2 || | + | | ''[[Campylobacter fetus]]'' || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Campylobacter jejuni || 2 || | + | | ''[[Campylobacter jejuni]]'' || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Campylobacter spp || 2 || | + | | ''[[Campylobacter]]'' spp || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Cardiobacterium hominis|| 2 || | + | | ''[[Cardiobacterium hominis]]''|| 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Chlamydia pneumoniae || 2 || | + | | ''[[Chlamydia pneumoniae]]'' || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Chlamydia trachomatis || 2 || | + | | ''[[Chlamydia trachomatis]]'' || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Chlamydia psittaci (fågelassocierade stammar) || 3 || | + | | ''[[Chlamydia psittaci]]'' (fågelassocierade stammar) || 3 || |
|- | |- | ||
| − | | Chlamydia psittaci (andra stammar) || 2 || | + | | ''[[Chlamydia psittaci]]'' (andra stammar) || 2 || |
|- | |- | ||
| − | | Clostridium botulinum || | + | | ''[[Clostridium botulinum]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Clostridium perfringens || | + | | ''[[Clostridium perfringens]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Clostridium tetani || | + | | ''[[Clostridium tetani]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Clostridium spp || | + | | ''[[Clostridium]]'' spp || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Corynebacterium diphtheriae || | + | | ''[[Corynebacterium diphtheriae]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Corynebacterium minutissimum || | + | | ''[[Corynebacterium minutissimum]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Corynebacterium pseudotuberculosis || | + | | ''[[Corynebacterium pseudotuberculosis]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Corynebacterium spp || | + | | ''[[Corynebacterium]]'' spp || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Coxiella burnetii || | + | | ''[[Coxiella burnetii]]'' || 3 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Edwardsiella tarda || | + | | ''[[Edwardsiella tarda]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Ehrlichia sennets (Rickettsia sennetsu) || | + | | ''[[Ehrlichia sennets]]'' (Rickettsia sennetsu) || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Ehrlichia spp || | + | | ''[[Ehrlichia]]'' spp || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Eikenella corrodens || | + | | ''[[Eikenella corrodens]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Enterobacter aerogenes/cloacae || | + | | ''[[Enterobacter aerogenes/cloacae]]'' || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Enterobacter spp || | + | | ''[[Enterobacter]]'' spp || 2 || Celltext |
|- | |- | ||
| − | | Enterococcus spp || Celltext || Celltext | + | | ''[[Enterococcus]]'' spp || 2 || Celltext |
| + | |- | ||
| + | | ''[[Erysipelothrix rhusiopathiae]]''|| 2 || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | ''[[Escherichia coli]]'' (med undantag av ickepatogena stammar)|| 2 || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | ''[[Escherichia coli]]'', verotoxigena stammar (t.ex. O157:H7 eller O103)|| Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | ''[[Flavobacterium meningosepticum]]'' || 2 || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |- | ||
| + | | Celltext || Celltext || Celltext | ||
| + | |} | ||
| + | |||
|} | |} | ||
Versionen från 11 april 2012 kl. 18.02
| Agens | Riskklass | Anmärkning |
|---|---|---|
| Actinobacillus actinomycetemcomitans | 2 | |
| Actinomadura madurae | 2 | |
| Actinomadura pelletieri | 2 | |
| Actinomyces gerencseriae | 2 | |
| Actinomyces israelii | 2 | |
| Actinomyces pyogenes | 2 | |
| Actinomyces spp | 2 | |
| Arcanobacterium haemolyticum (Corynebacterium haemolyticum) | 2 | |
| Bacillus anthracis | 3 | |
| Bacteroides fragilis | 2 | |
| Bartonella bacilliformis | 2 | |
| Bartonella quintana (Rochalimaea quintana) | 2 | |
| Bartonella (Rochalimea)spp | 2 | |
| Bordetella bronchiseptica | 2 | |
| Bordetella parapertussis | 2 | |
| Bordetella pertussis | 2 | V |
| Borrelia burgdorferi | 2 | |
| Borrelia duttonii | 2 | |
| Borrelia recurrentis | 2 | |
| Borrelia spp | 2 | |
| Brucella abortus | 3 | |
| Brucella canis | 3 | |
| Brucella melitensis | 3 | |
| Brucella suis | 3 | |
| Burkholderia mallei (Pseudomonas mallei) | 3 | |
| Burkholderia pseudomallei (Pseudomonas pseudomallei) | 3 | |
| Campylobacter fetus | 2 | |
| Campylobacter jejuni | 2 | |
| Campylobacter spp | 2 | |
| Cardiobacterium hominis | 2 | |
| Chlamydia pneumoniae | 2 | |
| Chlamydia trachomatis | 2 | |
| Chlamydia psittaci (fågelassocierade stammar) | 3 | |
| Chlamydia psittaci (andra stammar) | 2 | |
| Clostridium botulinum | 2 | Celltext |
| Clostridium perfringens | 2 | Celltext |
| Clostridium tetani | 2 | Celltext |
| Clostridium spp | 2 | Celltext |
| Corynebacterium diphtheriae | 2 | Celltext |
| Corynebacterium minutissimum | 2 | Celltext |
| Corynebacterium pseudotuberculosis | 2 | Celltext |
| Corynebacterium spp | 2 | Celltext |
| Coxiella burnetii | 3 | Celltext |
| Edwardsiella tarda | 2 | Celltext |
| Ehrlichia sennets (Rickettsia sennetsu) | 2 | Celltext |
| Ehrlichia spp | 2 | Celltext |
| Eikenella corrodens | 2 | Celltext |
| Enterobacter aerogenes/cloacae | 2 | Celltext |
| Enterobacter spp | 2 | Celltext |
| Enterococcus spp | 2 | Celltext |
| Erysipelothrix rhusiopathiae | 2 | Celltext |
| Escherichia coli (med undantag av ickepatogena stammar) | 2 | Celltext |
| Escherichia coli, verotoxigena stammar (t.ex. O157:H7 eller O103) | Celltext | Celltext |
| Flavobacterium meningosepticum | 2 | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
| Celltext | Celltext | Celltext |
|}