Skillnad mellan versioner av "Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 62: | Rad 62: | ||
| [[Cyclospora cayetanensis]] || [[Babesia spp.]] | | [[Cyclospora cayetanensis]] || [[Babesia spp.]] | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Cryptosporidium spp]] || [[Plasmodium | + | | [[Cryptosporidium spp]] || [[Plasmodium spp. (Malaria)|Plasmodium spp ]] |
|- | |- | ||
| [[Isospora belli]] || | | [[Isospora belli]] || | ||
Versionen från 2 september 2011 kl. 08.30
Innehållsförteckningen publicerad augusti 2011. Innehållet är preliminärt i avvaktan på konsensusförfarande
I 13. Referensmetodik för laboratoriediagnostik vid kliniskt mikrobiologiska laboratorier
Parasitologisk diagnostik
Innehåll
Förord, parasitologisk diagnostik
Allmän del
Parasitologisk metodik och kvalitetssäkring
Speciell del
Urdjur (protozoer)
Amöbor
| Patogena tarmamöbor | Apatogena tarmamöbor | Frilevande amöbor |
|---|---|---|
| Entamoeba histolytica | Entamoeba coli | Acanthamoeba spp. |
| Entamoeba dispar | Balamuthia mandrillaris | |
| Entamoeba gingivalis | Naegleria fowleri | |
| Entamoeba hartamanni | ||
| Entamoeba moshkovski | ||
| Entamoeba polecki | ||
| Endolimax nana | ||
| Iodamoeba bütschli |
Flagellater
| I tarm och könsorgan | I blod och vävnad | Apatogena flagellater |
|---|---|---|
| Dientamoeba fragilis | Leishmania spp. | Chilomastix mesnili |
| Giardia intestinalis | Trypanosoma brucei | Trypanosoma rangeli |
| Trichomonas vaginalis | Trypanosoma cruzi |
Spordjur
| Koccidier i tarm och vävnader | Haemosporidier |
|---|---|
| Cyclospora cayetanensis | Babesia spp. |
| Cryptosporidium spp | Plasmodium spp |
| Isospora belli | |
| Sarcocystis spp | |
| Toxoplasma gondii |
Ciliater
Stramenopiles
Microsporidia
Maskar (helminter)
| Plattmaskar | Rundmaskar | |
|---|---|---|
| Flundror | Bandmaskar | |
| Clonorchis sinensis | Cysticerca | Angiostrongylis spp. (Parastrongylis spp.) |
| Dicrocoelium dendriticum | Diphyllobothrium latum | Anisakis spp. |
| Echinastoma spp. | Dipyllidium caninum | Ascaris lumbricoides |
| Fasciola hepatica | Echinococcus granulosus | Capillaria philippinensis |
| Fasciolopsis buski | Echinococcus multilocularis | Dracunculus medinensis |
| Heterophyes heterophyes | Hymenolepis diminuta | Enterobius vermicularis |
| Opisthorchis felineus | Hymenolepis nana | Filaria (Brugia malayi, Dirofilaria spp., Loa loa, Mansonella spp., Onchocerca volvulus, Wuchereria bancrofti) |
| Opisthorchis viverrini | Taenia saginata | Gnathostoma spp. |
| Paragonimus westermani | Taenia solium | Hakmask (Ancylostoma duodenale, Necator americanus) |
| Schistosoma spp. | Strongyloides stercoralis | |
| Trichobilharzia spp. | Toxocara spp. | |
| Trichostrongylus spp. | ||
| Trichinella spp. | ||
| Trichuris trichiura | ||
Ektoparasiter
Demodex
Löss
Myiasis
Skabb
Bilagor
Provtagning och transport länk till…
Metodbeskrivningar
- PAR 01 Cystor och maskägg, feces koncentration
- PAR 02 Ziehl-Neelsen färgning
- PAR 03 Trikromfärgning
- PAR 04 Odling av Acanthamoeba
- PAR 05 Malariamikroskopi