Skillnad mellan versioner av "Referensmetodik:Parasitologisk diagnostik"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
| Rad 96: | Rad 96: | ||
|[[Dicrocoelium dendriticum]] || Diphyllobothrium latum || Anisakis spp. | |[[Dicrocoelium dendriticum]] || Diphyllobothrium latum || Anisakis spp. | ||
|- | |- | ||
| − | | [[ | + | | [[Echinostoma ilocanum | Echinostoma spp.]] || [[Dipyllidium caninum]] || Ascaris lumbricoides |
|- | |- | ||
| [[Fasciola spp. | Fasciola hepatica ]] || [[Echinococcus spp. (blåsmask, dvärgbandmask)|Echinococcus granulosus]] || Capillaria philippinensis | | [[Fasciola spp. | Fasciola hepatica ]] || [[Echinococcus spp. (blåsmask, dvärgbandmask)|Echinococcus granulosus]] || Capillaria philippinensis | ||
| Rad 102: | Rad 102: | ||
| [[Fasciolopsis buski]] || [[Echinococcus spp. (blåsmask, dvärgbandmask)|Echinococcus multilocularis]] || Dracunculus medinensis | | [[Fasciolopsis buski]] || [[Echinococcus spp. (blåsmask, dvärgbandmask)|Echinococcus multilocularis]] || Dracunculus medinensis | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Heterophyes heterophyes]] || Hymenolepis diminuta || [[Enterobius vermicularis]] | + | | [[Heterophyes heterophyes]] || [[Hymenolepis diminuta]] || [[Enterobius vermicularis]] |
|- | |- | ||
| − | | [[Heterophyes heterophyes | Metagonimus yokogawai]] || Hymenolepis nana || Filaria (Brugia malayi, Dirofilaria spp., Loa loa, Mansonella spp., Onchocerca volvulus, Wuchereria bancrofti) | + | | [[Heterophyes heterophyes | Metagonimus yokogawai]] || [[Hymenolepis nana]] || Filaria (Brugia malayi, Dirofilaria spp., Loa loa, Mansonella spp., Onchocerca volvulus, Wuchereria bancrofti) |
|- | |- | ||
| − | | [[Opisthorchis spp.|Opisthorchis felineus]] || Taenia saginata || Gnathostoma spp. | + | | [[Opisthorchis spp.|Opisthorchis felineus]] || [[Taenia saginata]] || Gnathostoma spp. |
|- | |- | ||
| − | | [[Opisthorchis spp.|Opisthorchis viverrini]] || Taenia solium || Hakmask (Ancylostoma duodenale, Necator americanus) | + | | [[Opisthorchis spp.|Opisthorchis viverrini]] || [[Taenia solium]] || Hakmask (Ancylostoma duodenale, Necator americanus) |
|- | |- | ||
| [[Paragonimus westermani]] || || Strongyloides stercoralis | | [[Paragonimus westermani]] || || Strongyloides stercoralis | ||
Versionen från 9 september 2011 kl. 12.29
Innehållsförteckningen publicerad augusti 2011. Innehållet är preliminärt i avvaktan på konsensusförfarande
I 13. Referensmetodik för laboratoriediagnostik vid kliniskt mikrobiologiska laboratorier
Parasitologisk diagnostik
Innehåll
Förord, parasitologisk diagnostik
Allmän del
Parasitologisk metodik och kvalitetssäkring
Speciell del
Urdjur (protozoer)
Amöbor
| Patogena tarmamöbor | Apatogena tarmamöbor | Frilevande amöbor |
|---|---|---|
| Entamoeba histolytica | Entamoeba coli | Acanthamoeba spp. |
| Entamoeba dispar | Balamuthia mandrillaris | |
| Entamoeba gingivalis | Naegleria fowleri | |
| Entamoeba hartamanni | ||
| Entamoeba moshkovski | ||
| Entamoeba polecki | ||
| Endolimax nana | ||
| Iodamoeba bütschli |
Flagellater
| I tarm och könsorgan | I blod och vävnad | Apatogena flagellater |
|---|---|---|
| Dientamoeba fragilis | Leishmania spp. | Chilomastix mesnili |
| Giardia intestinalis | Trypanosoma brucei | Trypanosoma rangeli |
| Trichomonas vaginalis | Trypanosoma cruzi |
Spordjur
| Koccidier i tarm och vävnader | Haemosporidier |
|---|---|
| Cyclospora cayetanensis | Babesia spp. |
| Cryptosporidium spp. | Plasmodium spp. |
| Isospora belli | |
| Sarcocystis spp. | |
| Toxoplasma gondii |
Ciliater
Stramenopiles
Microsporidia
Maskar (helminter)
| Plattmaskar | Rundmaskar | |
|---|---|---|
| Flundror | Bandmaskar | |
| Clonorchis sinensis | Cysticerca | Angiostrongylis spp. (Parastrongylis spp.) |
| Dicrocoelium dendriticum | Diphyllobothrium latum | Anisakis spp. |
| Echinostoma spp. | Dipyllidium caninum | Ascaris lumbricoides |
| Fasciola hepatica | Echinococcus granulosus | Capillaria philippinensis |
| Fasciolopsis buski | Echinococcus multilocularis | Dracunculus medinensis |
| Heterophyes heterophyes | Hymenolepis diminuta | Enterobius vermicularis |
| Metagonimus yokogawai | Hymenolepis nana | Filaria (Brugia malayi, Dirofilaria spp., Loa loa, Mansonella spp., Onchocerca volvulus, Wuchereria bancrofti) |
| Opisthorchis felineus | Taenia saginata | Gnathostoma spp. |
| Opisthorchis viverrini | Taenia solium | Hakmask (Ancylostoma duodenale, Necator americanus) |
| Paragonimus westermani | Strongyloides stercoralis | |
| Schistosoma spp. | Toxocara spp. | |
| Trichobilharzia spp. | Trichostrongylus spp. | |
| Trichinella spp. | ||
| Trichuris trichiura | ||
Ektoparasiter
Demodex
Löss
Myiasis
Skabb
Bilagor
Provtagning och transport länk till…
Metodbeskrivningar
- PAR 01 Cystor och maskägg, feces koncentration
- PAR 02 Ziehl-Neelsen färgning
- PAR 03 Trikromfärgning
- PAR 04 Odling av Acanthamoeba
- PAR 05 Malariamikroskopi